Podle statistik by 78 % Čechů chtělo zemřít doma. A stejné procento lidí umírá v nemocnicích na oddělení LDN. I přes to znám dost lidí, kteří o své blízké pečují doma a to až do konce. O babičku či dědečka, maminku či tatínka, partnerku či partnera. A často je to stojí opravdu mnoho sil. Řekla bych, že jednou z nejtěžších věcí na celé situaci je to, že je na každém pečujícím, aby se (často velmi pracně) dostal k informacím. Co může usnadnit péči o špatně pohyblivého člověka? Jak tuto situaci kombinovat s vlastním zaměstnáním či časem pro sebe? Jak může pomoci stát, je nárok na nějakou finanční podporu a kam se obrátit? Jaké služby mi mohou pomoci a s čím? A jak se z toho nezbláznit?
Pokud je péče o někoho blízkého i vaší momentální rolí, bude pro vás jistě velkou pomocí v tomto směru projekt Pečuj doma, za nímž stojí Diakonie České církve evangelické. Kromě webových stránek www.pecujdoma.cz, kde najdete mnoho odpovědí na své otázky a velmi dobře poslouží jako odrazový můstek, je součástí projektu i telefonická linka 800 915 915. Na té se každému, kdo potřebuje, dostane nejen informací, ale i psychické podpory, která je leckdy ještě důležitější.

Jsem certifikovanou trenérkou paměti III. (nejvyššího) stupně, autorkou knihy Pamatujte si to, co potřebujete a lektorkou metody Feuersteinova instrumentálního obohacování. Klíčový je pro mě přesah technik a metod, se kterými pracuji, do běžných každodenních situací, které moji klienti řeší.