Kognitivní rehabilitace po poškození mozku

Došlo u Vašeho blízkého k poškození mozku cévní mozkovou mrtvicí, úrazem nebo v důsledku operace?

S největší pravděpodobností se mu dostalo výborné lékařské péče, dostal se fyzicky do formy a již byl propuštěn z nemocnice do domácího ošetřování. Byť je jeho zdravotní stav stabilizovaný, pozorujete ale zjevné poruchy paměti. Váš blízký si nepamatuje situace jako zda si již vzal léky, co měl ke snídani nebo kam že se to společně vypravujete.

Nedělá to schválně, ale i když to víte, je péče velmi náročná. A to jak psychicky, tak časově a možná, že i fyzicky. Z nemocnice člověk obvykle odchází vybaven informacemi o tom, jaké léky a kdy by měl pacient užívat, případně s odkazem na vyhledání fyzioterapeutické rehabilitace či logopedie. Jak si ale poradit se zhoršenou pamětí, o tom s Vámi nejspíš nikdo nemluvil. Možná, že i Vám jdou hlavou otázky jako „To už to takhle bude pořád?“, „Dalo by se to nějak cvičit?“, „To přece není možné, aby se s tím nedalo nic dělat!“

Jak tedy tu paměť zlepšit?

Možná, že jste již někde zaslechli o trénování paměti a třeba jste i přemýšleli nad tím, že to by mohla být cesta. Ale jak na to?

Člověk v takové situaci obvykle postupuje tak, že sedne k počítači a začne informace hledat, kde se dá. Je možné, že jste tedy již objevili knihy plné cvičení na trénování mozku nebo si stáhli pracovní sešity s obdobnými cvičeními a zkusili jste se do nich spolu se svým blízkým pustit. Je to ale docela náročná a vyčerpávající práce. Musíte ho vždy přesvědčit, aby s Vámi spolupracoval a už to stojí mnoho sil. A jak vlastně vybrat z té spousty cvičení to správné, vhodné? Již to nějakou dobu zkoušíte, ale žádný velký efekt tedy nepozorujete a skoro si říkáte, že to nemáte za potřebí…

Tato situace rozhodně není snadná, ale jistě máte dobře nakročeno. Jen Vás někdo hodil do vody, neřekl Vám, jak se udržet nad vodou a chce po Vás, abyste plavali. Pokud ale budete mít vedle sebe v bazénu plavčíka, který Vás naučí jednotlivá tempa a bude Vám oporou, nebude trvat dlouho a zvládnete to sami.

Krok za krokem...

V případě rehabilitace paměti a dalších kognitivních funkcí, jako je např. schopnost soustředit se nebo plánovat své činnosti, je potřeba postupovat po stejně malých krůčcích, jako při plavání. Spíše než cvičeními k vyplňování (na která ale také dojde), je třeba začít tím, že ho zapojíte do všech činností, které zvládne sám udělat a jeho pomoc bude přínosná i pro ostatní. Začít můžete třeba tříděním vypraných ponožek nebo uklízením umytého nádobí. I tyto, zdánlivě snadné činnosti jsou dobrým cvičením pro mozek. A dávají jasný smysl – jsou užitečné a potřebné samy o sobě. Teprve jako další krok je dobré začít přidávat „papírová“ a další cvičení.

Co se totiž bude dít? Pacientovi pomalu, krok za krokem poroste sebevědomí a tedy i motivace k dalším cvičením a pokrokům. Uvidí totiž, že to celé má smysl. A Vás, jakožto pečujícího bude stát mnohem méně sil cokoliv, co budete společně dělat. Neříkám, že to bude hned snadné, ale bude to mít určitě efekt. Ostatně, jako u slečny Magdy.

Magda (25 let) měla na konci ledna nehodu na lyžích, při které si zranila hlavu. Když jsme se po jejím propuštění z nemocnice viděly poprvé, bylo pro ni velmi náročné zapamatovat si i tři předměty položené na stole před ní. Těžké pro ni bylo orientovat se v běžném denním režimu, a i krátká desetiminutová procházka pro ni byla vysilující.

V prvních týdnech jsme se tedy vídaly jen na půl hodiny, ale zato často, každý druhý den. Velmi důležitá byla v tuto dobu Magdina rodina. S velkou láskou ji podporovali a zároveň za ní nedělali nic, co už zvládla udělat sama. Netrvalo dlouho a náš režim přešel do dvou hodinových setkání za týden, pomůcky na orientaci ve dne už nebyly potřeba, protože Magda už to všechno věděla. Dál jsme trénovaly krátkodobou paměť, ale nákupní seznam o dvaceti položkách už patřil mezi lehčí cvičení. V červnu se Magda vrátila na pár dopolední v týdnu do práce a jak toto období hodnotí zpětně, se můžete podívat v krátké videoreportáži ZDE.

Nemusíte na to být sami

Jak to ale máte zvládnout sami? Vy v tom ale přeci nemusíte být sami. Stejně, jako Vám při výuce plavání bude neocenitelnou podporou plavčík nebo instruktor, i při zlepšování paměti vedle Vás může stát někdo, kdo nejen, že ví, jaká cvičení by byla vhodná zrovna v tuto chvíli s ohledem na aktuální stav Vašeho blízkého, ale kdo je také připraví a Vy nebudete muset nikde nic složitě hledat a vymýšlet. Může tu být někdo, kdo Vás podpoří a na koho se můžete spolehnout.

S Magdou jsme spolupracovaly velmi intenzivně a pokroky tak byly vidět opravdu od setkání k setkání. Ne vždy ale situace dovoluje takto intenzivní spolupráci nebo může být zásadním krokem správné nastavení terapie, kterou zvládnete sami doma. Je proto důležité se nejprve setkat osobně a najít společně cestu, která bude nejlépe vyhovovat právě vaší rodině.

Úvodní konzultace

Jak taková úvodní konzultace probíhá a co obnáší?

Domluvíme si termín osobního setkání a já přijedu k Vám domů. Místo setkání u Vás doma není náhodné. Je totiž důležité, abych poznala prostředí, ve kterém se pacient pohybuje a které máme pro rehabilitaci k dispozici. Důležité je také osobní setkání přímo s pacientem, které mi umožní lepší vhled do jeho zdravotního stavu a zároveň Vám pak budu moci být lepší podporou v komunikaci s ním. Budu se hodně ptát – jak se Váš blízký chová v různých situacích, co má rád a co ho naopak rozčiluje, jaké koníčky měl před poškozením paměti. Ptát se budu Vás, ale i pacienta, pokud to jeho zdravotní stav dovolí. Všechny tyto otázky vám oběma položím proto, abychom společně našli takovou podobu terapie, která bude příjemná a funkční právě pro Vás a Vašeho blízkého. Na základě této konzultace si stanovíme cíle spolupráce, ke kterým budeme celou terapii směřovat. Do 3 pracovních dní sestavím a e-mailem Vám zašlu dokument s názvem Návrh terapie, ve kterém najdete shrnutí naší konzultace, cíle spolupráce a také rozepsané možnosti, jak můžeme spolupracovat dále.

Jde to i online

Nově nabízím i možnost kognitivní rehabilitace online, a tak může být online i úvodní konzultace. Po dobu trvání covidové pandemie je to zároveň jediná forma. Osobně je to samozřejmě lepší, ale takto to také zvládneme. Jen se budu ptát ještě o něco víc.

Proč je úvodní konzultace důležitá?

  • Abychom se mohli na Vaši konkrétní situaci podívat opravdu podrobně.
  • Abychom našli vhodné řešení právě pro Vás.
  • Abyste nemuseli sami tápat ve světě rehabilitace paměti.

Co můžete očekávat?

  • Že společně najdeme vhodnou cestu ke zlepšení paměti a dalších kognitivních funkcí Vašeho blízkého. A to včetně doporučení provázání s dalšími vhodnými aktivitami.
  • Připravím návrh terapie, která bude laskavá k pacientovi a zároveň ho bude motivovat a posouvat dál směrem ke stanoveným cílům.
  • Hledám možnosti v duchu hesla „Kde je vůle, tam je cesta“, ale někdy mohou být ty cesty dlouhé a kostrbaté. Na obojí se podíváme – na cesty i možné překážky.

Kdy Vám nemohu pomoci?

  • Neumím zázraky a během jedné konzultace Vašeho blízkého neuzdravím.
  • Pokud se terapie nechcete vůbec účastnit. Spolupráce s rodinou je totiž pro úspěch zásadní a platí to už od prvního setkání.

Jaká je cena za úvodní konzultaci?

Cena osobní konzultace je 2500 Kč, zahrnuje čas našeho setkání (60 minut), cestovné a zpracování Návrhu terapie včetně cílů spolupráce a je splatná předem na účet.

Co může následovat po úvodní konzultaci?

Na základě mých zkušeností jsem vytvořila 3 balíčky, z nichž si po úvodní konzultaci můžete vybrat právě ten, který bude pro Vás nejvhodnější.

  1. Rehabilitujeme doma sami s podporou (Program terapie + pravidelné 30minutové telefonické konzultace po dobu 12 týdnů
  2. Intenzivní rehabilitace s terapeutkou (Program terapie + 1x týdně 60 min. osobní lekce po dobu 12 týdnů + veškeré pomůcky a materiály do lekcí)
  3. Velmi intenzivní rehabilitace „Jako v bavlnce“ (Program terapie + 2x týdně 60 min. osobní lekce po dobu 12 týdnů + veškeré pomůcky a materiály do lekcí + 2x týdně možnost 15 min. telefonické konzultace)

Pojďme si domluvit termín Úvodní konzultace:

Po odeslání formuláře vás budu v krátké době kontaktovat, abychom se domluvili na termínu konzultace. K jinému účelu vaše údaje nepoužiji.
Nastiňte mi prosím ve stručnosti, s jakou situací potřebujete pomoci.

Vyhovuje vám spíše telefonická domluva?

Pak mi prosím zavolejte na tel. č. 603 383 523 a najdeme vhodné datum i čas.