V Deníku N jsem četla zajímavý rozhovor se Zdeňkem Svěrákem. Jedna z otázek směřovala k tomu, jak se vypořádává se současnou situací kolem koronaviru. Svým věkem totiž spadá do nejohroženější skupiny, tedy mezi seniory. Jeho recept je v písničce Dělání, dělání, všechny smutky zahání… Znáte ji, viďte… Je to jedna z mých oblíbených a musím říci, že já mám v této době stejný přístup.
Co se totiž děje s naší psychikou a mozkem, když se usadíme k televizi a necháme na sebe proudit
to obrovské množství informací? Náš svět se smrskne jen na jedno téma. A co si budeme povídat, zrovna teď je to téma dosti nepříjemné. Snadno nám pak unikne, že za oknem je krásně, jaro se usilovně hlásí o slovo, kvetou fialky a některé stromy rozkvetou během pár dní.
Když navíc spadáte do ohrožené skupiny, tedy mezi seniory, a i před tím, než vláda vyhlásila nouzový stav jste žili sami, chce to už pořádnou dávku vnitřní síly, aby jeden nepropadl depresi. Vaše děti možná bydlí daleko a sice si každý den zavoláte, ale i to je jen kapka v moři těch každodenních 24 hodin. Naštěstí se ani za takto mimořádných podmínek nemusíme vydat zcela na pospas osudu.
Buďte v kontaktu
Vím, zní to divně, ale kdy jindy, než teď je čas na to zavolat si i s těmi, které jsme už dlouho neviděli. Zjistěte, jak se má vaše dávná kamarádka nebo kolega z práce. Jak oni zvládají současnou situaci a co jim pomáhá? A jejich děti a vnoučata? Nebudete na to pak sami ani vy ani oni, a ještě se dozvíte novinky i z jiných končin.
Hýbejte se
Když to alespoň trochu jde, věnujte každý den čas pohybu na čerstvém vzduchu. Máte-li zahrádku, pusťte se do jarních příprav. Třeba jen vyhrabejte z trávníku mech. Máte-li jen balkon, udělejte na něm jarní úklid a pomyslete, kam přijde ten, který truhlík a jaké květiny budete pěstovat letos. A máte-li jen možnost otevřeného okna, otevřete ho dokořán a protáhněte si tělo u pár cviků. Uvidíte, že vám to udělá dobře na duši i na těle.
Zprávy si dávkujte
Nechat na sebe celý den proudit záplavu zpráv je psychicky velmi náročné. Je důležité zůstat v obraze, ale stačí, když zjistíte, co je nového jen ráno a večer. Mezi tím se vám bude žít určitě lehčeji.
Zazpívejte si
Že to neumíte? Nebo je to už dávno, co jste zpívali? O důvod víc si zazpívat teď. Za prvé vás teď určitě nikdo neuslyší, protože jsou všichni zavření doma. A za druhé jde o vaši psychickou pohodu, tak ostych stranou. Pusťte si svoji oblíbenou desku (ve veselejším duchu) a prostě zpívejte s ní. Funguje to jako pumpa na náladu. A když budete mít chuť si k tomu i zatancovat, spojte to s bodem o pohybu a směle do toho.
Přikládám jeden hudební tip pro vás – Bosa nova ze Starců na chmelu. Jistě vám pak nabídnou i další dobře známé písničky. Mě ale tahle nějak stále zní v hlavě posledních několik dní. 😉
Zaměstnejte mozek
Svět se na čas zastavil a s ním i všechno to pospíchání. Skoro by to lákalo k tomu oddat se nicnedělání. Ale taky je to prostor na zaměstnání mozku jinak než doposud. Třeba zapsáním vzpomínek. Nebo čtením knih (co takhle domluvit se s kamarádkou, kterou knihu budete v příštím týdnu číst a pak si o ní popovídáte?). Mozek můžete zaměstnat také s cvičeními Korespondenční Mozkocvičny nebo se vrhnout na učení něčeho nového (ať už je to cizí jazyk nebo práce s počítačem). Pokud nevíte, kde začít a chcete svoji mentální kondici posilovat cíleně, pak můžete využít také možnost konzultace přes Skype. Solečně najdeme tu pro Vás osobně nejlepší cestu.
Možná to tak nevypadá, ale všechny tyto body směřují mimo jiné také k tomu, udržet svůj mozek v dobré kondici. Hned vám vysvětlím, jak to. U bodu posledního je to zřejmé a netřeba vysvětlovat, ale co takové zpívání, řeknete si… Hudba je skvělá cesta k otevření i dlouho zavřených šuplíků v paměti a pomůže vám vybavit si i texty, které jste naposledy zpívali před dlouhou dobou. A co to, že obvolám kamarádky? No, veďte v patrnosti, kde které vnouče co dělá… To také vyžadujte trochu toho soustředění a pamatování. Pohyb? Ano, i ten prospívá (a to velmi) nejen svalům, ale i mozku. Pohybem totiž rozproudíte krev a okysličíte mozek. A ten se vám pak odmění tím, že bude lépe myslet. A na konec ty zprávy… Když se na člověka valí v soustavném proudu, přestane je vnímat pozorně a bere si z nich jen emoční naladění. Když si k nim sednete jen ve vyhrazený čas, přistoupíte k nim více rozumem a vyberete snáz jen to důležité.
Držte se. S písničkou a tanečním krokem tím jistě projdeme.
Jsem certifikovanou trenérkou paměti III. (nejvyššího) stupně, autorkou knihy Pamatujte si to, co potřebujete a lektorkou metody Feuersteinova instrumentálního obohacování. Klíčový je pro mě přesah technik a metod, se kterými pracuji, do běžných každodenních situací, které moji klienti řeší.